Categorieën
home

Ook NN Insurance Belgium start een tijdelijke Tax Free-actie

estafettestokje - Ook NN Insurance Belgium start een tijdelijke Tax Free-actie
Na Athora Belgium volgt NN Insurance Belgium

De tax free-actie van Athora Belgium loopt op zijn laatste benen. Ze gold -behoudens vervroegde afsluiting- tot 31/10. Voor details, zie ons bericht van 26/08/2019. Maar niet getreurd. NN Insurance Belgium (NNIB) staat al klaar om het estafette-stokje van hen over te nemen. De verzekeraar heeft een redelijk ruim aanbod aan Tak23 fondsen. Enkele van hun fondsen kunnen aangekocht worden als je belang hecht aan duurzaam beleggen.

Gezien die taks 2 % van het belegd kapitaal bedraagt, spaar je een stuk op de kosten als je in de betrokken periode een belegging onderschrijft. Let wel: alleen instappen op basis van een tijdelijke korting is geen goede beslissing. Ga zeker ook na of het product dat je onderschrijft wel bij je past.

 

Voorwaarden.

De actie start op 14/10 en loopt tot 29/11/2019. In die periode neemt de verzekeraar de verzekeringstaks voor elk nieuw NN Strategy Niet-Fiscaal contract ten laste. Er zijn 2 minimumvoorwaarden:

  • het contract moet bij onderschrijving ondertekend worden met je elektronische identiteitskaart
  • de minimuminleg bedraagt € 10.000.

We maken het je gemakkelijk.

Net zoals bij de Athora-actie hebben we 2 voorbeeldbeleggingen uitgewerkt: 1 voor een gebalanceerde belegger en 1 voor een dynamische belegger. We gebruiken dezelfde criteria als toen.

  • fondsen die 0,1 of 2 globes in de Morningstar Sustainability Rating behaalden weerhielden we niet.
  • fondsen die 3 globes in de Morningstar Sustainability Rating behaalden wegen we als 50 % duurzaam
  • fondsen die 4 of 5 globes behaalden beschouwen we als 100 % duurzaam

Wie conservatiever wil belegger, kan ook zijn gading vinden in het NNIB-aanbod. Omdat de opbrengsten voor een conservatieve portefeuille door de blijvend lage rentes op obligaties met moeite de kosten (instap en beheer) zullen dekken, hebben we dit aspect niet uitgewerkt.

De gebalanceerde portefeuille.

risico en rendementskans in evenwicht

Deze kan als 95 % duurzaam beschouwd worden. Ze scoort op vlak van risico 4,38 op een schaal van 7. Hieronder vind je de samenstelling. De rendementen per fonds zijn omgerekend op basis van hun gewicht in de totale portefeuille. Het rendement sinds jaarbegin (YTD) is dit per 01/10/2019.

Naam Fonds%return 10 jaarreturn 5 jaarreturn 2018YTD
NN Life Patri. bal. eur. sustainable 452,2185
1,161-3,60456,489
NN DNCA invest eurose22
1,00320,3212
-1,49161,3552
NN Triodos sustainable equity 232,47481,5295-0,8744,1791
NN Life Global sustainable equity 101,0310,617-0,8522,484
TOTAAL1006,3073,6287-6,822114,5073

De dynamische portefeuille.

goede spreiding met kans op hoger rendement

Volgens de criteria kan ze als 87,5 % duurzaam beschouwd worden. We gebruikten dezelfde fondsen, maar gaven er een ander gewicht aan. Deze portefeuille definieert zich als licht risicovoller met een score van 4,6725 op een schaal van 7. De rendementen per fonds zijn omgerekend op basis van hun gewicht in de totale portefeuille. Het rendement sinds jaarbegin (YTD) is dit per 01/10/2019.

Naam Fonds%return 10 jaarreturn 5 jaarreturn 2018YTD
NN Life Patri. bal. eur. sustainable 231,13390,5934-1,84233,3166
NN DNCA invest eurose120,54720,1752-0,81360,7392
NN Triodos sustainable equity 404,3042,66-1,527,268
NN Life Global sustainable equity 252,57751,5425-2,136,21
TOTAAL1008,56264,9711-6,305917,5338

Via deze link kan je alle beschikbare NNIB-fondsen, hun rendementen en risicoinschaling zien. Klik je op de fondsnaam, dan kom je aan bijkomende informatie. Wil deze gegevens voorafgaandelijk consulteren. En hier vindt je alle info over de actie zoals de verzekeraar ze zelf afficheert. Je vindt er onder meer een link naar diverse precontractuele documenten.

Praktisch.

Heb je bijkomende vragen of wil je intekenen? Je bent welkom bij verzekeringsmakelaar Coverbel (kanaal waarlangs Ethisch Beleggen werkt). Voor een afspraak, bel 09/3950303. Of stuur enkele mogelijke afspraakdata door aan info@ethischbeleggen.com, waarna we je contacteren.  Vergeet je identiteitskaart en je inlogcode niet mee te nemen.

Categorieën
home

Athora gunt je tijdelijk (van 26/08 tot 31/10/2019) 2 % extra.

Athora is een nieuwe naam in het verzekeringslandschap in België. Toch is de verzekeraar niet onbelangrijk. Ze heeft met name de zakenbundel van verzekeraar Generali Belgium overgenomen. De nieuwe naam werd vorig trimester uitgerold. Nu pakt deze verzekeraar uit met een taksactie. De premietaks van 2 % op haar beleggingsverzekeringen vervalt, mits u een storting doet van minimum € 10.000.

Verzekeraar betaalt de belasting in plaats van de klant.

Enfin, dit is een beetje verkeerd voorgesteld. Een taks in België die niet geïnd wordt? Dit is ongebruikelijk. In voorkomend geval betaalt niet de klant, maar wel de verzekeraar deze taks aan de overheid. Het scheelt toch een slok op een borrel (Op een inleg van € 10.000 beleg je in feite € 200 meer dan wat je normaal kan doen. Je kans op behalen van positief rendement is dus hoger, want je hebt minder kosten.)

Ook andere verzekeraars pakken soms met taksacties uit

Nu zijn er nog verzekeraars die regelmatig taksacties doen op Tak 21 of Tak 23-producten. Dit is een vorm van nudging om de verkoopscijfers te stimuleren. We denken onder meer aan NN Belgium of Allianz. Maar deze verzekeraars leggen de lat meestal flink hoger (vb. premietaks valt weg vanaf inleg van € 50.000).

Waarom we hier aandacht aan besteden?

  • Omdat de actie van Athora toegankelijker is vanaf een kleinere inleg én
  • omdat in het aanbod beleggingsverzekeringen van Athora ook enkele fondsen schuilen die relatief gunstig scoren op vlak van duurzaamheid

Hun actie geeft u misschien dat bijkomend duwtje om je geld positiever te gaan beleggen.

Om het u gemakkelijk te maken, selecteerden we 2 mogelijke opties: een gebalanceerde portefeuille en een dynamische portefeuille.

De gebalanceerde portefeuille

Deze kan als 100 % duurzaam gezien worden. (We gebruikten volgend criteria: een fonds dat 3 globes ontvangt bij de Morningstar Sustainability Rating telt mee als 50 % duurzaam. Een fonds dat meer dan 3 globes bevat werd volledig als 100 % duurzaam ingeschaald.). Ze scoort op vlak van risico 4,41 op schaal van 7 en heeft daarmee een gematigd risico. Hieronder vindt u de samenstelling. De rendementen per fonds zijn omgerekend naar hun gewicht in de totale belegging.

Naam Fonds%return 10 jaarreturn 5 jaarreturn 2018YTD tot 22/08/19
Athora DNCA Invest Eurose 30 1.370.46-1.431.22
Athora Funds For Good Cleantech 20 2.581.41-1.511.97
Athora Trusteam Roc A 20 0.001.480.320.90
Athora Echiquier Arty 30 1.480.51-1.901.69
TOTAAL100 5.443.86-4.525.79

De dynamische portefeuille

Deze is slechts grotendeels duurzaam (we bepalen dit op 80 % op basis van hogervermelde omschrijving). Deze portefeuille scoort op vlak van risico 5,04 op een schaal van 7. Ze heeft dus een hoger risico. Hieronder vindt u de samenstelling. De rendementen per fonds zijn omgerekend naar hun gewicht in totale belegging.

Naam Fonds% return
10 jaar
return
5 jaar
return
2018
YTD tot
22/08/2019
Athora DNCA Invest Eurose200.920.31-0.950.82
Athora Funds For Good Cleantech202.581.41-1.511.97
Athora Fidelity Funds -World Fund202.612.201.183.53
Athora R Valor F202.291.650.223.77
Athora Trusteam Roc A200.001.480.320.90
TOTAAL1008.47.05-0.7410.99

De cijfers van 2018 laten in beide gevallen zien dat beleggen op korte termijn ook risico op verlies inhoudt.

Bezint, eer ge bemint.

Een belegging kiezen louter op basis van een (eenmalig) kostenvoordeel is niet erg genuanceerd. Maar soit, veel mensen kopen ook spullen tijdens een soldenperiode.  Goedkoper doet nu eenmaal verkopen.

Via deze link kan je van alle Athorafondsen, hun rendementen, risico-indeling, …. aantreffen. Je kan ook via de fondsnaam aan bijkomende informatie komen. We verzoeken u deze informatie te consulteren.

Let ook op details

Er zijn ook enkele vormvereisten die moeten nageleefd worden om van die taksactie te kunnen genieten. En Athora behoudt zich het recht voor om de actie vroeger dan aangekondigd te beëindigen. Alle informatie hierover kan u bij Ethisch Beleggen (of verzekeringsmakelaar Coverbel) bekomen.

Categorieën
home

De eigen portefeuille in juli 2019

In een maand waarin de hoofden van de bevolking meer op vakantie (en voor het mannelijk deel vaak ook op sport) staat, zijn er sommigen die het toch nodig vinden hun eigen portefeuille te beschermen.

Van vrijblijvendheid naar realiteit?

Zo was het opvallend dat de Russische president Poetin het opnam tegen windenergie. Als 3e grootste producent van olie en grootste gasleverancier ter wereld, ziet hij wellicht in hernieuwbare energie een bedreiging. Dat het land tot heden deze boot miste zal ook wel niet vreemd zijn aan zijn oprisping. Zijn vriend D. Trump stak aan de andere kant van de oceaan dan weer een pluim op eigen hoed: als beste milieubeschermer is zijn land koploper in onder meer het terugschroeven van CO2-uitstoot. Tiens, klimaatopwarming was dat niet een hoax in zijn opvattingen? Maar alles voor een herverkiezing blijkbaar en een groot deel van de Amerikanen volgde hun president niet in zijn fantasierijke opvattingen.

Het lijkt er op dat alle 2 eerder krampachtige pogingen doen om hun ontkenningsfase bij te kleuren. De eerste door te volharden. De tweede door -althans in woorden- in te spelen op de gevoeligheden, eerder dan op de feiten.

En geen 2 zonder 3. In het Verenigd Koninkrijk werd Boris Johnston eerste minister.

Hebben we vandaag echt de leiders, die ons uit de problemen kunnen halen en waar we naar kunnen opkijken?

Als hardliner rest hem nog minder dan 100 dagen om de Brexit te realiseren. Alleen weet niemand hoe dit met zijn standpunten en houding nog mogelijk is. En lijkt een harde Brexit steeds meer tot de mogelijkheden te behoren. Dit zou de Europese economie geen deugd doen.

Nog los van de politieke stilstand in eigen land, zou het dus wel eens een moeilijk najaar kunnen zijn voor Europa. Een evenwichtiger genderverdeling voor de Europese topjobs, hoe zinvol ook, zal niet noodzakelijkerwijs de creativiteit opleveren om dit het hoofd te bieden.

Maar de koersen van aandelen en obligaties hebben hier tot heden niet erg veel aandacht voor. Net als de temperaturen in onze regio’s stegen deze verder tot in ijle luchtlagen. Obligaties genoten van het vooruitzicht dat de rente terug verlaagd wordt en aandelen werden (naast vastgoed) gezien als 1 van de weinig alternatieven om nog rendement te halen. Ook onze portefeuille (*) schoot verder de hoogte in. Ze staat nu op een YTD-rendement van 18,81 %.

———————————————————————————————————————————-

(*): per 15/07 werden enkele stukken NN Global Sustainable Equities verkocht uit de portefeuille. Dit om een wijziging in privésituatie van zaakvoerder Coverbel voor te bereiden. We kozen ervoor om juist deze stukken te verkopen omdat ze wat oververtegenwoordigd waren in de portefeuille. En ook omdat hun duurzaamheidsscore slechts gemiddeld is en er geen aanwijzingen zijn dat deze in stijgende lijn gaat. We gaan ons gepubliceerd portefeuillebestand om didactische redenen slechts aanpassen per 01/01/2020.

Categorieën
home

Modelbouw: jaargang 2019

 

Naast educatieve functie – we willen u op weg zetten om duurzamer te beleggen– heeft deze blog ook een promotiefunctie:   we willen duidelijk maken dat u dit kan doen via intekenen op een gevarieerd aanbod Tak-23 fondsen bij het verzekeringskantoor Coverbel.

Een rustige nieuwjaarsdag én een oudejaarsavond zonder veel alcohol, bood de mogelijkheid om in alle rust opnieuw te gaan puzzelen met het bestaande aanbod van onze leveranciers.

  • Her en der hebben zij in de loop van 2018 fondsen toegevoegd.
  • Bepaalde fondsen hebben hun ambities nu al enkele jaren op rij niet waargemaakt. Tijd om er afscheid van te nemen.
Je geld aan een financiële tussenpersoon toevertrouwen doe je niet zomaar. Vertrouwen in de aanpak is een belangrijke voorwaarde

Inmiddels zijn onze modelportefeuilles voor 2019 opgemaakt. U vindt ze hier samengevat.

Wat valt er verder over te zeggen?

Categorieën
home

Fidea verduurzaamt zijn beleggingsaanbod.

 

In onze bijdrage van 28/09/2017 wezen we er op dat in het Tak 23 -aanbod van Fidea een ecologiefonds (BR New Energy) aanwezig was.

Opgepast! Een verzekeraar biedt je nog geen psychologische hulp bij beleggen…

Recent heeft de verzekeraar zijn aanbod Tak 23 fondsen uitgebreid. Het is verheugend om vast te stellen dat er opnieuw een stap in de richting van duurzaamheid gezet werd.

Zo biedt men voortaan ook het Triodos Sustainable Equity Fund aan (fonds dat je ook al kon kopen via concullega NN Insurance Belgium (voorheen Delta Lloyd Life). Dit fonds heeft een hoog duurzaamheidsgehalte (maximale score bij Morningstar). En ook op vlak van CO2-betrokkenheid scoort het goed.

Voorts werden 2 fondsen van beheerder DNCA  in het aanbod opgenomen. DNCA heeft recent een duurzaamheidsafdeling opgericht zodat verwacht wordt dat hun fondsen ook in de richting van meer duurzaamheid zullen opschuiven.

De 2 fondsen die Fidea van hen verdeelt zijn DNCA Invest Global Leaders en DNCA Invest Eurose.

… maar anders denken, voelen en doen lijkt er toch binnen te sijpelen.

Mits (sommige) van de beschikbare fondsen te combineren kan je dus bij Fidea zelf ook een duurzame keuze maken.  Dit voor beleggers die een neutraal –  of eerder dynamisch beleggingsprofiel hebben.

Het Tak 23- aanbod van Fidea wordt om die reden voortaan ook opgenomen bij de mogelijkheden die wij met onze werking aanbieden via makelaar Coverbel.

Categorieën
home

De eigen portefeuille in januari 2018

 

Omdat ik in september 2017 wat fondsen verkocht had, maar deze niet uit het maandelijks overzicht verwijderd had (met als doel het YTD-rendement in 2017 op gelijkblijvende belegging te kunnen berekenen), begin ik dit jaar met een opgeschoond bestand. Het kapitaal dat in de portefeuille steekt situeert zich net boven de € 25.000.

Door de verkoop van enkele fondsen is de risicograad van de portefeuille ietwat gedaald. De totale portefeuille dient in risicoklasse 5 (volgens SRRI-indeling) of 4 (volgens SRI-indeling) gesitueerd te worden. Ze is daarmee niet geschikt voor wie kortlopend wenst te beleggen. Over de verwarring in waarderingsschalen publiceer ik eerstdaags een aparte bijdrage.

Hopelijk bevalt de nieuwe lay-out van onze portefeuille iets beter. Want te hard proberen is meestal niet OK.

Omdat we de lay-out van onze site en de inhoud ervan nav. invoering van MiFID II-wetgeving in de voorbije maanden wat gewijzigd/geactualiseerd hebben, konden we ook voor de voorstelling van de portefeuille hierin niet achterblijven.

Er is een nieuwe lay-out met detail van de belegging aangemaakt en er is nu ook een bijkomend tabblad met een visuele voorstelling van de belegging. Met deze visuele voorstelling zie je beter dat de belegging uit diverse onderdelen bestaat. Enkele fondsen zijn ruim bedeeld en enkele hebben een minder groot gewicht. De nieuwe voorstelling heeft als doel om nog didactischer te zijn.

Maar was er ook evolutie in de portefeuille zelf? Natuurlijk! Januari was een

Categorieën
home

Wieden én planten

 

Na afloop van 2016 was er weer werk aan de winkel. Maar ondertussen werden onze nieuwe modelportefeuilles ingezaaid. Hopelijk komen ze ook tot bloei.

De verzekeringswereld staat niet stil. De digitale revolutie vindt er -met enkele jaren vertraging in vergelijking met wat er in de verwante banksector gebeurde – nu eindelijk ook plaats. Het gaat er in onze omgeving nog niet zo ingrijpend aan toe als in Japan waar 34 mensen vervangen werden door 1 supercomputer. Maar omdat de invloed van de blijvend lage rente over de laatste jaren blijft spelen, zijn ook hier herstructureringen aan de orde van de dag. Dit alles heeft ook invloed op het aanbod dat ik met mijn nichewerking rond ethisch beleggen uitwerk.

Aan het begin van 2017 is er een verschraling gekomen in het aanbod voor mensen die met bescheiden bedragen (vb. maandelijks € 100 inleggen of eenmalig een som van € 2.500 wensen te beleggen). Dit omdat verzekeraar AXA uit de markt van beleggingsverzekeringen gestapt is. Het fonds Piazza AXA IM Responsible Euro Equities (oud jaarverslag) is niet langer beschikbaar op de Belgische markt.

In dezelfde categorie heeft Delta Lloyd net voor nieuwjaar bekend gemaakt dat ze ingaan op het overnamebod van Nationale Nederlanden . Of dat op korte termijn impact zal hebben op het fondsenaanbod dat via Delta Lloyd Life in België verdeeld wordt is afwachten. Misschien wordt het aanbod groter (worden er straks ook fondsen van Nationale Nederlanden aangeboden), maar evengoed wordt bij de stroomlijning gekozen voor de grootste gemene deler en dan komen -mogelijk- bijv. de distributie van 2 Triodosfondsen die via DLL konden aangeboden worden in de verdrukking.

Ook in het buitenland zijn herstructureringen bezig. Zo veranderde 1 van onze leveranciers Private Estate Life van naam en gaat deze verzekeraar voortaan door het leven als One Life. De nadruk ligt nu o.i. nog meer dan vroeger op welstellende – en vermogende personen. Ook in de benadering van hun makelaars is dit te merken. De interesse voor de verzekeringsmakelaar met een minder vermogend klantenbestand is er verdwenen. Dit blijkt o.m. uit hun ingrepen op het verloningsniveau, waar ze alleen erg grote portefeuilles blijven vergoeden. Mede omdat het aanbod van duurzame fondsen daar eerder beperkt is, zullen we deze verzekeraar dan ook niet langer inschakelen in onze oplossingen.

Kort samengevat: er dreigde een klein probleem in de plantage te ontstaan.

Categorieën
home

De eigen portefeuille in juni 2016

 

In Frankrijk voerden de Rode Duivels hun spelletje op. In het Verenigd Koninkrijk hebben leerling-tovenaars een doos van Pandora geopend. In het begin van de maand was er nog behoorlijk wat vrees dat men er uiteindelijk voor een uitstap uit de EU zou kiezen. Naarmate de maand vorderde leek het er op dat de kansen keerden. Beurzen die anticiperen op verwachtingen, daalden daarom in het begin en stegen om diezelfde reden terug naarmate de maand vorderde. Tot de uitslag van het referendum in de ochtend van 24/06 uitlekte en bleek dat uiteindelijk meer mensen de LEAVE-zijde dan de REMAIN-zijde gekozen hadden.

puzzelen naar nieuw houvast
puzzelen naar nieuw houvast

Hiermee waren alle opiniepeilers op het verkeerde been gezet. Er volgde een spectaculaire daling van de beurskoersen (vooral voelbaar in de banksector). Ook het Britse Pond ging zwaar onderuit. In dit alles blijkt nog eens dat niemand een glazen bol heeft en dat er op bepaalde momenten, hoe onwaarschijnlijk ook, toch plots zwarte zwanen door de financiële vijver blijken te zwemmen.

De politieke- , financiële- en economische gevolgen van de Britse keuze zullen zeker hun invloed hebben in de komende jaren. Het Verenigd Koninkrijk is immers een

Categorieën
home

2 jaar Model S: voorbij de wittebroodsweken.

 

Het is vandaag de 2e verjaardag van mijn Tesla Model S. Niet dat ik ga vieren, maar omdat elektrisch rijden nog steeds niet echt ingeburgerd is, wil ik mijn ervaringen en indrukken nog even inventariseren. Misschien hebben anderen er ook iets aan.

Nog steeds gelukkig met de keuze?
Nog steeds gelukkig met de keuze?

Eerdere beschouwingen schreef ik in mijn blogteksten “Afscheid van de Tuf-Tuf-Club” – nav.  ingebruikname van de wagen -en “Bijna 4.500 kg milieuwinst op 1 jaar” – mijn evaluatie na 1 jaar gebruik-.

Ik ga de elementen die ik toen aankaartte niet opnieuw herhalen. Wel aanvullen met mijn bedenkingen van het voorbije jaar. Een soort vooruitschrijdend inzicht dus. Indrukken van 1 ervaringsdeskundige  en zeker geen omvattend essay.

Hoewel mijn balans positief blijft, mag dit mag niet beletten om pijnpunten te zien. Liefde die alleen

Categorieën
home

De eigen portefeuille in mei 2015

 

1 van de deelwerkingen bij Coverbel nam een dermate grote hap uit onze beschikbare tijd in de voorbije dagen, dat we er niet toe gekomen zijn om tijdig onze maandelijkse update te publiceren. De schuldige?Ons aanbod voor Belgische Teslarijders. Meer en meer mensen doen er beroep op. Momenteel proberen we het aanbod uit te breiden naar alle elektrische wagens.

Electric Car Insurance trots op financieel resultaat
Electric Car Insurance trots op financieel resultaat

In dat kader waren we minor sponsor van de 2e E-rally op 31/05/2015. Deze dag stelde niet alleen de mogelijkheden en het bereik van volledig elektrische voertuigen in het daglicht. Ze bracht ook zo maar eventjes € 73.111 op voor JUSTDIGGIT . Een organisatie die zich inzet voor klimaatherstel en woestijnvorming bestrijdt. Je kan dus gerust zeggen dat ons sponsorgeld ethisch belegd werd.

En zo komen we terug op onze eigen portefeuille. Het was trouwens niet uit schaamte dat we geen update gaven.